PLEKSİ BÜKÜM


Pleksi plakalar metal etiketlerin bir alternatifi değildir. Yaklaşık 90 derece ya da 90-115 derece etüvde yumuşatılıp, kalıba dökülüp, kalıplanarak istenen şekil verilir. Pleksi plaka da cama göre biraz daha hafif ve mukavemetlidirler. Daha çok CNC ya da lazer kesim makinalarıyla şekillendirilerek kesilir.

Pleksi nedir sorusunun en büyük özelliği döküm levha olması ve saydam veya yarı saydam olarak iki farklı tipte bulunmasıdır. Ayrıca pleksi plakalar dayanıklılığı ve ışık geçirgenliği yüksek olup, dışarıdan gelebilecek darbelere karşı niteliğini korur. Pleksi Plakalar cama oranla ışığı %92 daha fazla oranla geçirmektedir. Her türlü iklim, koşullarına karşı uyum pleksi plakalar bakır sertliğinde bir yapıya sahiptir. Kalınlıklarına göre 75 derece sıcaklıktan itibaren yumuşamaya başlar ve floreson, opak ve şeffaf renklerde üretimi yapılmaktadır.

Döküm malzeme olmasından dolayı istenen her forma girer. Renginden solma kırılma veya herhangi bir deformasyon sorunu olmaz. Sert plastiktir ama lazer kesim makinası kullanılarak şekillendirilerek kesilebilir. Isıtılarak bükülebilir ve şekillendirilir.